Browar Staropolski to znany zakład zajmujący się warzeniem i rozlewaniem piwa, który znajduje się w malowniczym mieście Zduńska Wola.
Ten browar, ze swoją długą historią, przyciąga nie tylko lokalnych smakoszy, ale także miłośników rzemieślniczego piwa z całej Polski.
Historia
Browar Staropolski ma bogatą historię, sięgającą 1892 roku, kiedy to został założony jako zakład piwowarski typu parowego. Pierwszym właścicielem i prawdopodobnym założycielem był Izrael Tykociner. Wkrótce po tym browar przeszedł w ręce Abrama Warszawskiego. Następnie, około 1902 roku, trafił do Zenona Anstadta, związku z renomowaną łódzką rodziną piwowarów.
Pod kierownictwem Anstadta browar znacznie się rozwinął, a także stworzono wokół niego park, inspirowany rozwiązaniami urbanistycznymi z Helenowa koło Łodzi. Po tragicznej śmierci Zenona Anstadta w 1914 roku, zarządzanie zakładem przekazał on swojej żonie, Helenie oraz dzieciom: Karolowi Gustawowi, Oskarowi i Eli Małgorzacie.
W 1919 roku zakład, znany jako Browar Parowy Zenona Anstadta, przeszedł w posiadanie Józefa Ungera oraz Szymona Fürstenberga, a dwa lata później do spółki dołączyła rodzina Magierkiewiczów.
Podczas II wojny światowej browar znalazł się pod kontrolą władz okupacyjnych. W 1945 roku stał się własnością rodziny Blusiewiczów, a w 1951 roku został upaństwowiony i włączony do Łódzkich Zakładów Piwowarskich. Dopiero w 1996 roku spadkobiercy rodziny Blusiewiczów mogli odzyskać zakład. Od 1997 roku firma rodzinna rozpoczęła produkcję pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Browar Staropolski Teresa Strzelińska Spółka Jawna.
Browar przeszedł modernizację i zwiększono jego moce produkcyjne do 100 tysięcy hektolitrów rocznie. Na przełomie lat 90. XX wieku firma rozpoczęła eksport swoich produktów do Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Niestety, od 2002 roku browar zaczął borykać się z problemami, dążąc do przetrwania w obliczu rosnącej konkurencji dużych grup piwowarskich, co zaowocowało znacznym zmniejszeniem mocy produkcyjnych w 2007 roku.
W 2008 roku browar został sprzedany; jego nowym właścicielem została rodzina Sroczyńskich. Rok 2009 przyniósł premierę nowych marek piwa: Acan i Barrel, a także napoju bezalkoholowego „Klik”. W tym czasie zdecydowano się na rezygnację z rozlewu piwa do tradycyjnych szklanych butelek, zamieniając je na bardziej nowoczesne opakowania PET oraz puszki.
W 2010 roku browar wyprodukował najmocniejsze piwo w Polsce, którego zawartość alkoholu wynosiła 21% i zostało zaprezentowane podczas targów w Poznaniu. W 2012 roku browar uroczyście obchodził swoją 120. rocznicę powstania, jednak wkrótce po tym wydarzeniu zaprzestano produkcji. W lutym 2013 roku spółka zarządzająca ogłosiła upadłość.
W maju 2014 roku Browar Staropolski został nabyty przez firmę Dystrybucja Pomorze Sp. z o.o. w postępowaniu upadłościowym, a już w sierpniu tego samego roku wznowiono produkcję, powracając do tradycji szklanych butelek.
Przypisy
- Browar Staropolski nadal czeka na kupca.
- Sąd ogłosił upadłość Browaru Staropolskiego.
- Szlakiem browarnictwa w Zduńskiej Woli [zdjęcia] [online], zdunskawola.naszemiasto.pl, 30.03.2014 r. [dostęp 09.01.2016 r.]
- bier.pl – Browar Staropolski.html.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":
Icopal | Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Zduńskiej Woli | Elektrociepłownia Zduńska WolaOceń: Browar Staropolski