Żółte żonkile stały się ważnym symbolem pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim, którą szczególnie podkreśla postać Marka Edelmana. Co roku, 19 kwietnia, mieszkańcy, pragnąc oddać hołd ofiarom, przypinają te kwiaty jako znak solidarności i pamięci. To znaczące wydarzenie przypomina o heroicznej walce Żydów z okupantem niemieckim oraz tragedii, która miała miejsce w tamtych czasach.
Powstanie w getcie warszawskim, będące największym aktem zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej, miało miejsce od 19 kwietnia do 15 maja 1943 roku. Rozpoczęło się w momencie, gdy Niemcy przystąpili do całkowitej likwidacji warszawskiego getta, po wcześniejszych brutalnych działaniach, które doprowadziły do wywózki licznych Żydów w 1942 i na początku 1943 roku. W dniu wybuchu powstania na terenie getta przebywało jeszcze około 50 tysięcy osób, z których wiele stanęło do walki.
W obliczu wezwania do walki, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego postanowili stawić opór niemieckim wojskom. Pomimo posiadania jedynie ograniczonego uzbrojenia, zdołali przeciwstawić się najeźdźcom, co zaowocowało zaciętymi potyczkami, które trwały do połowy maja 1943 roku. Po brutalnym stłumieniu powstania niemieckie oddziały metodycznie zniszczyły teren getta, a ocalałych wywieziono głównie do obozów zagłady. Tylko nieliczni mieli szansę przetrwać wojnę oraz brutalną rzeczywistość tamtych czasów.
Źródło: Urząd Miasta Zduńska Wola
Oceń: Symbolika żółtych żonkili w pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim
Zobacz Także