Marek Lechniak, urodzony 10 stycznia 1962 w Zduńskiej Woli, to wybitny polski filozof oraz logik, który posiada doktorat habilitacyjny w dziedzinie nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii. Obecnie jest profesorem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pełniąc funkcję nauczyciela akademickiego w tej uczelni.
W ciągu swojej kariery zawodowej, w latach 2012–2019, Marek Lechniak sprawował zaszczytną funkcję Dyrektora Instytutu Filozofii na Wydziale Filozofii KUL. Od roku 2020, swoją wiedzę oraz doświadczenie wykorzystuje jako dziekan tegoż wydziału.
Biogram naukowy
Marek Lechniak jest wybitnym człowiekiem nauki, który swoją edukację rozpoczął w Technikum Elektronicznym im. Stanisława Staszica w Zduńskiej Woli. W roku 1982 ukończył ten etap, po czym zapisał się na studia z zakresu filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Jego studia zakończone zostały w 1987 roku, kiedy to obronił pracę magisterską. Dwa lata później, w 1988 roku, rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki na KUL. W latach 1990-1992 pełnił funkcję starszego asystenta w Katedrze Filozofii na WSP w Bydgoszczy, która obecnie jest znana jako Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Po powrocie na KUL, od 1991 roku, kontynuował pracę na tym uniwersytecie, gdzie stał się starszym asystentem, a od 1998 roku objął stanowisko adiunkta.
Jego doświadczenie zawodowe wzbogaciły również zajęcia prowadzone w Lubelskiej Szkole Wyższej im. Władysława Jagiełły oraz w Wyższej Szkole Służby Społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego w Suwałkach. W 1997 roku obronił rozprawę doktorską pod tytułem Zagadnienie interpretacji wartości matryc niektórych systemów logik wielowartościowych. Promotorem jego pracy był profesor S. Kiczuk, a recenzentami byli profesor T. Kwiatkowski oraz profesor A.B. Stępień.
W 2012 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej Przekonania i zmiana przekonań. Analiza logiczna i filozoficzna, Lublin 2011. Recenzentami w przewodzie habilitacyjnym byli profesor dr hab. Jacek Paśniczek, profesor dr hab. Andrzej Wiśniewski, dr hab. Ryszard Kleszcz, profesor UŁ, oraz o. dr hab. Marcin Tkaczyk, profesor KUL.
Od 1 września 2012 roku aż do 31 października 2019 roku pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Filozofii, wnosząc znaczący wkład w rozwój tej dziedziny na uczelni.
Zainteresowania
Osoba ta ma szerokie spektrum zainteresowań, które obejmują tematy zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. W szczególności, fascynuje go filozofia logiki, która bada fundamentalne pytania dotyczące myślenia i rozumienia. Ponadto, interesuje się logiką wielowartościową, będącą rozwinięciem tradycyjnej logiki, w której możliwe są więcej niż dwa wartości logiczne.
Nie mniej ważnym obszarem jego aktywności jest logika wiedzy i przekonań, skupiająca się na tym, jak osoby formułują oraz korygują swoje przekonania w świetle dostępnych informacji. Dydaktyka logiki również znajduje swoje miejsce w jego zainteresowaniach, bowiem nauczanie logiki jest kluczowym elementem w edukacji. Ostatnim, ale równie istotnym aspektem jest prawnicze zastosowanie logiki, które przyczynia się do lepszego zrozumienia prawa i jego interpretacji.
Publikacje
Marek Lechniak jest autorem licznych prac naukowych oraz artykułów, które pokazują jego wkład w dziedzinie logiki i filozofii.
Wśród jego znaczących publikacji znajdują się:
- Elementy logiki dla prawników (Lublin 2012),
- J.M. Bocheńskiego zastosowanie logiki w analizie filozoficznej a współczesna formalna ontologia stosowana (w: Poza logiką jest tylko absurd. Filozofia Józefa Marii Bocheńskiego OP, red. D. Łukasiewicz, R. Mordarski, Kraków 2014, s. 145-162),
- Teoria kompetencji logicznej. O relacjach między logiką a psychologią (w: Sztuka i realizm. Księga pamiątkowa z okazji jubileuszu urodzin i pracy naukowej na KUL profesora Henryka Kieresia, red. T. Duma, A. Maryniarczyk, P. Sulenta, Lublin 2014, s. 909-919),
- Janina Hosiasson-Lindenbaumowa o rozwoju wiedzy w świetle dzisiejszych koncepcji rozwoju (postępu) wiedzy (w: Kobiety w Szkole Lwowsko-Warszawskiej, red. D. Łukasiewicz, R. Mordarski, Bydgoszcz 2016, s. 71-82),
- Zmiana pojęciowa (w: Myśli o języku, nauce i wartościach. Seria druga, Profesorowi Jackowi Juliuszowi Jadackiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin, red. A. Brożek i in., Warszawa 2016, s. 424-430).
W ciągu swojej kariery opublikował również szereg artykułów dotyczących różnych aspektów logiki:
- Zastosowanie systemów pośrednich między S4 a S5 w kontekstach epistemicznych. Roczniki Filozoficzne 58(2010), nr 2, s. 41-60,
- J.M. Bocheński’s Method of Philosophical Analysis and Contemporary Applied Ontology. Studies in East European Thought 65(2013), nr 1, s. 17-26,
- Filozofia przez małe. Filo-Sofija 14(2014), nr 26, s. 75-84,
- Ku adekwatnej koncepcji zmiany przekonań. Filo-Sofija 14(2014), nr 27, s. 111-128,
- Reprezentacjonistyczne ujęcie przekonań. Studia z Kognitywistyki i Filozofii Umysłu 8(2014), nr 1, s. 7-22,
- Ajdukiewicz on Justifying the Laws of Logic. Studies in East European Thought 68(2016), nr 1, s. 39-49,
- Logika a językoznawstwo. Uwagi na marginesie dyskusji logików z językoznawcami. Roczniki Filozoficzne 64(2016), nr 2, s. 29-44.
Przypisy
- Dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL [online], www.kul.pl [dostęp 08.10.2022 r.]
- Dr hab. Marek Lechniak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.06.2022 r.]
- dr hab. Marek Lechniak prof. KUL – Życiorys. pracownik.kul.pl. [dostęp 05.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Łazar Lusternik | Halina Abramczyk | Katarzyna Nowak-Stańczyk | Justyna Majkowska | Lech BuczowskiOceń: Marek Lechniak