Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli to ważna instytucja religijna, która została założona w roku 1885.
Jest to miejsce, w którym wyznawcy tej tradycji mogą zgromadzić się, aby dzielić się swoją wiarą i praktyką.
Historia
Historia baptystów w Zduńskiej Woli sięga roku 1868, kiedy to pierwsze osoby wyznania baptystycznego osiedliły się w tym mieście. W 1876 roku wspólnota zakupiła budynek przy ulicy Sieradzkiej. Na początku miała status placówki, podlegającej zborowi w Kurówku, co zmieniło się w 1885 roku, kiedy to zbór stał się samodzielny i liczył już 207 członków.
W okresie swojej działalności, parafia tworzyła dziewięć filii, które znajdowały się w takich miejscowościach jak Wandalin, Milejów, Marianów (powiat sieradzki), Kalisz, Johanka (powiat kaliski), Poroże, Pęczniew, a także w Słaborowicach i Kęszycu (powiat Ostrów Wielkopolski).
Rok 1925 był znaczący, gdyż zbór liczył już około 700 wyznawców, z których połowa pochodziła z Zduńskiej Woli. Wśród nich dominowała społeczność niemieckojęzyczna. W 1941 roku na głównej bramie kościoła pojawił się napis „Polakom wstęp wzbroniony”, co wstrząsnęło lokalną społecznością.
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku, zbór niemal całkowicie przestał funkcjonować, ponieważ niemiecka większość mieszkańców wyemigrowała na Zachód. Polska mniejszość ograniczała swoje spotkania do prywatnych domów. W tym czasie budynek kościoła został zamieniony na więzienie dla jeńców niemieckich, a później służył jako siedziba Komendy Hufca Harcerzy ZHP.
W 1963 roku, na mocy orzeczenia Sądu Powiatowego w Sieradzu, nieruchomość przeszła na własność Skarbu Państwa „przez zasiedzenie”. W 1988 roku budynek został przekazany Kościołowi Polskokatolickiemu. Jednak w 1990 roku prezydent miasta zakwestionował decyzję sądu z 1963 roku i przekazał obiekt Kościołowi Chrześcijan Baptystów. W tym samym roku, po 45 latach, odgruzowano zabetonowane baptysterium, a w jego murach odbył się pierwszy chrzest.
Obiekt sakralny
W latach 1901–1902 powstał w Zduńskiej Woli kościół, który wybudowano na potrzeby zboru. Jego architektura utrzymana jest w stylu neogotyckim, co wyróżnia go w lokalnym krajobrazie.
Obecnie, poza pełnieniem funkcji religijnych, w tym obiekcie sakralnym organizowane są także wystawy artystyczne, co sprawia, że miejsce to zyskuje na znaczeniu jako centrum kultury i sztuki.
Przypisy
- Kościół Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli. [dostęp 26.01.2013 r.]
- Artyści w kościele Baptystów.
- Konstanty Wiazowski. Kościół Baptystów w Zduńskiej Woli. „Słowo Prawdy”, s. 16, 12.1995 r. ISSN 0239-4413.
- Konstanty Wiazowski. Kościół Baptystów w Zduńskiej Woli. „Słowo Prawdy”, s. 15, 12.1995 r. ISSN 0239-4413.
- Konstanty Wiazowski. Kościół Baptystów w Zduńskiej Woli. „Słowo Prawdy”, s. 14, 12.1995 r. ISSN 0239-4413.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Zduńskiej Woli | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zduńskiej Woli-Karsznicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zduńskiej Woli | Parafia św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli | Parafia św. Antoniego w Zduńskiej Woli | Świątynia braci morawskich w Zduńskiej Woli | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Zduńskiej Woli | Parafia św. Maksymiliana w Zduńskiej WoliOceń: Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli