Cwi Bergman, urodzony 10 sierpnia 1922 roku w Zduńskiej Woli, był znaną osobistością wśród społeczności żydowskich. Jego życie i osiągnięcia były niezwykle istotne dla wielu ludzi, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
W ciągu swojego życia Cwi Bergman odegrał kluczową rolę jako prezes Związku Byłych Mieszkańców Łodzi w Izraelu, co świadczy o jego zaangażowaniu w utrzymanie więzi z historią oraz dziedzictwem żydowskim. Zmarł 22 grudnia 2017 roku, pozostawiając po sobie znaczący wkład w społeczeństwo.
Życiorys
Cwi Bergman, znany wcześniej jako Hersz, co w jidysz oznacza „jeleń”, przeszedł istotną przemianę po przeprowadzce do Izraela, gdzie przyjął nowe imię, które również oznacza „jeleń” w hebrajskim. Kiedy miał zaledwie rok, jego rodzina osiedliła się w Łodzi, co miało ogromny wpływ na jego dalsze życie.
W roku 1939 zakończył edukację w szkole Jarocińskich, jednak najciemniejszym okresem jego życia były lata spędzone jako więzień getta Litzmannstadt w Łodzi. Po zakończeniu wojny zdecydował się na emigrację do Izraela, co było dla niego nowym początkiem w obcym kraju.
Bergman stał się aktywistą, dążącym do walki z antysemityzmem. Był inicjatorem serii listów, które piętnowały antysemickie napisy, pojawiające się na ścianach i ogrodzeniach w Łodzi. W imieniu Związku Byłych Łodzian w Izraelu w styczniu 2000 roku, zwrócił się do wszystkich łódzkich mediów, aby uświadomić problem.
W wyniku tych działań, na apel Joanny Podolskiej, dziennikarki związanej z Łódzkim Oddziałem „Gazety Wyborczej”, z 4 lutego 2000 roku, rozpoczęła się akcja zamalowywania antysemickich napisów na murach i ścianach domów, znana jako dzień „Kolorowej Tolerancji”. Był to istotny krok w stronę walki z mową nienawiści i promowania tolerancji w społeczeństwie.
Przypisy
- Wspominamy łodzian, którzy odeszli. Wśród nich filmowcy, piłkarze, muzycy... [online], lodz.wyborcza.pl [dostęp 29.06.2022 r.]
- Joanna Podolska. Nie lubię, jak ktoś obraża innych. „Tygiel Kultury”. 7-9 (55-57), s. 31-35, 2000. Łódź: Fundacja Anima. ISSN 1425-8587.
- Alina Grabowska. Napisy polskie. „Tygiel Kultury”. 7-9(55-57), s. 29-30, 2000. Łódź: Fundacja Anima. ISSN 1425-8587.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Marian Mikołajczyk (cenzor) | Władysław Boerner | Agata Biernat | Wojciech Jagielski (ur. 1963) | Kazimierz Kałużewski | Marek LejkOceń: Cwi Bergman