Poniżej przedstawiamy sylwetkę Władysława Juliusza Boernera, polskiego prawnika oraz działacza na rzecz niepodległości. Urodził się w maju 1865 roku w Zduńskiej Woli, a zmarł 11 kwietnia 1919 roku w Warszawie. Był radcą Konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego w stolicy.
Władysław Boerner pochodził z patriotycznej rodziny ewangelickiej, co miało duże znaczenie dla jego późniejszych działań. Jego ojciec, Edward Ignacy Boerner, był powstańcem styczniowym oraz duchownym, a jego matka, Maria Klara z Rauhów, była również z pochodzenia pastorową. W rodzinie tej wyrastał w towarzystwie licznego rodzeństwa, w tym Ignacego Augusta oraz dwóch sióstr, Zofii i Anny, a także trzech innych sióstr: Marii Pauliny, Heleny Augusty i Wandy Łucji.
Początki jego kariery nie były jednak łatwe. Mimo ukończenia studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim, władze rosyjskie odmawiały mu pracy w sądownictwie w Królestwie Polskim, co skłoniło go do wyjazdu w 1894 roku w głąb Rosji. Tam podjął aplikację i zyskał tytuł sędziego w Samara, gdzie aktywnie działał jako społecznik w Polskim Towarzystwie Pomocy Ofiarom Wojny.
W czasie I wojny światowej, Boerner był inicjatorem i pierwszym prezesem Domu Polskiego w Samarze, pełniąc tym samym znaczącą rolę dla polskich emigrantów. Po powrocie do kraju w 1918 roku, został sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, a w 1919 roku dołączył jako radca świecki do pierwszego polskiego Konsystorza Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie.
Władysław Boerner spoczywa wraz z żoną w grobowcu rodzinnym na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. Jego życie i działalność są przykładem zaangażowania w walkę o niepodległość oraz dbałość o polski kościół ewangelicki.
Przypisy
- Drzewo genealogiczne Anny Eckert ur. Rauh – strona internetowa.
- Działalność ks. Biskupa dra J. Burschego w okresie międzywojennym, Luteranie.pl – strona archiwalna.
- Eugeniusz Szulc, Cmentarze ewangelickie w Warszawie, Warszawa 1989 r., s. 28.
- Eugeniusz Szulc Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie: zmarli i ich rodziny, Warszawa 1989 r., s. 54.
- a b Różne wiadomości, „Gazeta Sądowa Warszawska” nr 18 z 03.05.1919 r., s. 175.
- a b Jerzy Kochanowski, Zapomniany prezydent...: życie i działalność Ignacego Boernera 1875–1933, Warszawa 1993 r., s. 9.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Agata Biernat | Wojciech Jagielski (ur. 1963) | Kazimierz Kałużewski | Marek Lejk | Cwi Bergman | Marian Mikołajczyk (cenzor)Oceń: Władysław Boerner