Jerzy Nejman, urodzony w 1931 roku w Zduńskiej Woli, był znaną postacią w polskim świecie sztuki. Zmarł 2 kwietnia 2007 roku i pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny. Jako aktor i reżyser teatralny, a także chórzysta i śpiewak operetkowy, przez około 40 lat był związany z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie jego talent i charyzma przyciągały liczne rzesze widzów.
Jego kariera, pełna znakomitych ról i wyjątkowych interpretacji, sprawiła, że stał się ulubieńcem publiczności oraz cenionym artystą w środowisku teatralnym. Przez lata znany był z zaangażowania w różnorodne projekty artystyczne, które miały znaczący wpływ na polską kulturę i sztukę.
Edukacja
Jerzy Nejman uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Jego pasje wzbogaciła edukacja w Państwowej Szkole Muzycznej w Łodzi, co oznacza, że jednocześnie rozwijał swoje zdolności w dziedzinie muzyki.
Kariera teatralna
W latach 1955–1958 Jerzy Nejman rozpoczął swoją drogę artystyczną jako chórzysta w Operze Łódzkiej. Po tym okresie, w 1958 roku, zdecydował się na współpracę z Państwową Operetką, która później przyjęła nazwę Teatr Muzyczny w Łodzi, i to właśnie z tą sceną pozostawał związany aż do zakończenia swojej kariery.
Nejman koncentrował się na występowaniu jako solista-wokalista, a jego repertuar obejmował zróżnicowane partie w operetkach, wodewilach oraz komediach muzycznych. Wśród licznych przedstawień, w których miał okazję wystąpić, można wymienić takie tytuły jak: Bal w operze, Cnotliwa Zuzanna, Rozkoszna dziewczyna, Panna Wodna, Król włóczęgów, Kwiat Hawai, Biała akacja Izaaka Dunajewskiego, Fantastyczny rejs, Piękna Helena, Fajerwerk, Dama od Maxima Georges’a Feydeau, Kariera Nikodema Dyzmy, Domek trzech dziewcząt z muzyką Franza Schuberta, Sewastopolski walc Konstantego Listowa oraz Czar walca. Wspaniałym wkładem w jego kreacje było również przedstawienie MachiavelliJerzego Wasowskiego, a także Kraina uśmiechu, Hrabina Marica, Gigi Fredericka Loewego oraz Zemsta nietoperza.
Oprócz swojej kariery jako solista, Jerzy Nejman pełnił również rolę asystenta reżysera oraz reżysera, mając wpływ na artystyczny rozwój m.in. w sztuce Jaś i Małgosia, która została wystawiona w 1992 roku.
Rola filmowa
Jerzy Nejman miał swoją obecność w filmie, występując incydentalnie w produkcji zatytułowanej Twarz anioła, która została stworzona w 1970 roku przez reżysera Zbigniewa Chmielewskiego.
Przypisy
- Jerzy Nejman [online], FilmPolski.pl [dostęp 24.05.2023 r.]
- Teatr Muzyczny w Łodzi [online], Teraz Teatr [dostęp 24.05.2023 r.]
- a b c d AgnieszkaA. Smuga AgnieszkaA., Jerzy Nejman, [w:] KrystynaK. Juszyńska (red.), Operetka i Teatr Muzyczny w Łodzi, Łódź: Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów, 2007, s. 288, ISBN 978-83-60929-06-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jan Jankowski (aktor) | Ludwik Gieryng | Tomasz Pągowski | Paweł Królikowski | Jerzy Kozłowski (regionalista) | Danuta Dudzińska-Wieczorek | Andrzej Olejniczak | Rafał Królikowski | Stefan Just | Stanisław Cieślak (muzyk) | Joanna Osyda | Janusz Teodor DybowskiOceń: Jerzy Nejman