Andrzej Jan Rychlik, urodzony 19 czerwca 1955 roku w Zduńskiej Woli, to postać o wielu talentach i osiągnięciach. W swojej karierze łączył różne dziedziny – od polityki po naukę, co czyni go osobą wszechstronną. Jako polski polityk, Rychlik zdobył cenne doświadczenie, pełniąc rolę posła na Sejm I kadencji.
Jego umiejętności inżynierskie oraz doświadczenie w przedsiębiorczości ukazują, jak zróżnicowane są jego zainteresowania i osiągnięcia. Dodatkowo, jako nauczyciel akademicki, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami, wpływając na ich rozwój osobisty oraz zawodowy.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
W 1979 roku Andrzej Rychlik zakończył studia na wydziale radiotechnicznym Politechniki w Odessie. Następnie, w 1987, obronił pracę doktorską na tej samej uczelni, uzyskując tym samym stopień doktora nauk technicznych. Warto dodać, że w 1980 roku ukończył również podyplomowe studia pedagogiczne na Politechnice Łódzkiej.
W tym samym roku rozpoczął swoją karierę zawodową na Politechnice Łódzkiej, gdzie objął stanowisko adiunkta w Instytucie Informatyki. Poza tym, pracował na Wydziale Nauczycielskim Politechniki Radomskiej oraz w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Ponadto, stał się również nauczycielem akademickim w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Rychlik prowadził również działalność gospodarczą w branży informatycznej. W 1995 roku objął stanowisko zastępcy prezesa Związku Telewizji Kablowych w Polsce – Izba Gospodarcza. A w 2015 roku stał się członkiem zespołu ds. telekomunikacji przy ministrze cyfryzacji. Dodatkowo, został członkiem rady przedsiębiorców przy rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców. Jego dorobek obejmuje również publikacje w „Myśli Polskiej” oraz w pismach branżowych z zakresu informatyki.
Działalność polityczna
W 1991 roku wziął udział w wyborach do Sejmu, zdobywając mandat posła na Sejm I kadencji z listy Konfederacji Polski Niepodległej w okręgu piotrkowskim. W trakcie kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz zasiadał w jedenastu podkomisjach. Niemniej jednak, w trakcie kadencji postanowił opuścić KPN.
W 1993 roku, wstąpił do partii Przymierze Samoobrona, a później, z listy komitetu wyborczego Samoobrona – Leppera, ubiegał się o reelekcję w tych samych wyborach. Niestety, nie odniósł sukcesu, zdobywając jedynie 764 głosy. W 1997 roku jeszcze raz próbował swoich sił w wyborach do Sejmu z listy Bloku dla Polski, jednak także bezskutecznie. Rychlik działał też w Lidze Polskich Rodzin, z ramienia której kandydował do sejmiku łódzkiego w 2002 roku. W 2005 roku po raz kolejny bez powodzenia startował do Sejmu z listy Narodowego Odrodzenia Polski, otrzymując 21 głosów w okręgu łódzkim.
Odznaczenia
W 2006 roku, z powodu wyjątkowego zaangażowania i sumiennego wykonywania powierzonej pracy, Andrzej Rychlik został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Przypisy
- a b c d Nota biograficzna na stronie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. [dostęp 15.05.2022 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2005. [dostęp 17.05.2020 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2002. [dostęp 17.05.2020 r.]
- M.P. z 2007 r. nr 21, poz. 241
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Mieczysław Janowski | Leon Gecow | Grzegorz Majewski | Józef Raszewski | Marek Trzciński | Włodzimierz Woskowski | Andrzej Grabski | Lech Grobelny (polityk) | Ignacy Boerner | Mieczysław Cielecki | Stanisław Adamski (1903–1967) | Jolanta Pustelnik | Zenon Rzeźniczak | Dariusz Kubiak (ur. 1961) | Ludwik ŚledzińskiOceń: Andrzej Rychlik